Agility = šport pre šesť rýchlych nôh

Nepozdáva sa Vám nadpis? No mne áno, pretože beží psovod a beží pes, a to rýchlo, spolu a pokiaľ možno bez chýb. A prečo bežia? Predovšetkým pre radosť obidvoch. To je základ tohto krásneho športu. No viem, začala som trošku chaoticky, tak pekne po poriadku. 

Agility je šport pre psíka a jeho pánička, kde psík prekonáva rôzne prekážky v presne určenom poradí. Hmmm, táto veta je dosť obohratá, čo poviete? Tak inak.

Pes prekonáva prekážky za pomoci psovoda v presne určenom poradí....hmmm, to nie je ono.

Jednoducho, tí dvaja bežia spolu , psík prekonáva prekážky a paníček hopsá vedľa neho, rôzne sa krúti a otáča na parkúre, máva rukami, kričí hop, tunel, kláda, slalom a iné zbytočnosti a psík všetky tie výkriky a mávanie rukami sleduje a tak spolu dobehnú do konca parkúru a sú neskutočne šťastní , že si tak krááásne zabehali.

Tááák, toto je presne ono, čo sa deje na parkúre :-). Aspoň u nás na tréningu to tak vyzerá. Niekedy sa nevie medzi prekážkami vrtieť a otáčať Paťa, niekedy Nikki pred prekážkou zaštrajkuje, že zle mi to ukazuješ, čo tu tak mávaš rukami a nikam nebežíš? Čo vlastne chceš? Mám to skočiť alebo nemám? Áno, naučila som sa pri svojich psíkoch, že väčšinou spravím na parkúre chybu ja a preto Nikki alebo Briki neskočia, alebo obídu, alebo vbehnú do tunela aj keď nemali.

Aj to Vás naučí agility, zamyslieť sa čo robíte, sústrediť sa na psíka a zistiť, čomu najlepšie rozumie, čo ho motivuje, a čo naopak „nudí“, ako mu vysvetliť, čo chceme a čo nám urobí radosť a v konečnom dôsledku aj jemu. Pretože za každý úspech, za každú maličkosť, ktorú dokáže bude odmenený tým, čo má najradšej. Piškótka? Loptička? Syr? Mäsko? Pohladenie? To už záleží na tom, čo má Váš psík najradšej.

Nebudem v tomto článku opisovať aké existujú prekážky, aké sú pravidlá pre preteky, kedy má psík začať behať, kedy má psík prestať s týmto športom, kde sú kluby agility a pod. Budem písať o mojich dvoch cairn terriérkach Nikkita Vážská kaskáda a jej dcére Briketta od Bosorky, o ich úspechoch, učení, tvrdohlavosti, šikovnosti a našich výsledkoch na pretekoch. Prajem pekné čítanie...