Cairn teriér je nádherný psík! Je roztomilý, kompaktnej veľkosti, charakterný a aktívny pes. Niektoré terriéry, ako Cairn, sú "pod kolená" na výšku, ale napriek svojej veľkosti, všetci terriéry sú  „skutočné psi“ a nevykazujú žiadne známky bojazlivosti alebo plachosti. Títo psi majú plné „labky“  práce, neustále v strehu a pripravený k akcii! Ak hľadáte „sedačkového“ psa, nebude to plemeno pre vás.

 
 

Cairn má veľmi stabilné dispozície a zapadne dobre do rodinného života, či už vo veľkej krajine, dome alebo byte v meste. Znáša  sa dobre s deťmi a bude prijímať cudzích akonáhle mu dáte šancu. Je to drzý pes, ktorý však nepôjde von a  bude vyvolávať „šarvátky“, ale bude si určite stáť za svojím, keď si druhý začne. Nie je to pes, ktorý bude ležať pri dome  snažiac sa udržať svojho pána alebo pani šťastnou. Bol chovaný ako lovec, pes na škodnú, a  je pripravený ihneď zasiahnuť.

 

Spoločnou charakteristikou všetkých terriérov je ich túžba pracovať a to s veľkým nadšením a odvahou. Všetci majú veľké a silné zuby s ohľadom na veľkosť ich tela, majú chuť počúvať, záujem a vynikajúci zrak a sluch. Bez ohľadu na to, ako sa mnoho generácií vychovávalo, účel, pre ktorý bolo toto plemeno určené,  plemeno zostane so psom.

 
 

Cairn terriér je všestranný pes a super domáci pes a spoločník. Ak chcete pracovať so svojim psom, nájdete Cairn-a vždy pripraveného a ochotného sa účastniť aktivity v akejkoľvek oblasti, ktorú vyberiete, ako je poslušnosť, agility, terapia, flooball a samozrejme najlepšia zo všetkých hrabanie v zemi. Je to malý bystrý psík, ktorý je rád zaneprázdený a miluje výzvy. Dajte mu akúkoľvek prácu, ktorá si vyžaduje trochu mozgovej činnosti na jeho strane a on bude šťastný a spokojný. Samozrejme, vďaka jeho inteligencii je nutné už na začiatku vášho spolužitia rozhodnúť kto je tu pánom. Výcvik poslušnosti je taktiež dobrý nápad. Ak ste  majiteľ prvého  psa, musíte si byť vedomý svojej zodpovednosti voči svojmu novému priateľovi. Buď budete mať psa na vodítku alebo v oplotenom dvore. Ak Váš Cairn ide voľne pri vašej nohe, musíte mať na zreteli, že jeho inštinkty budú reagovať veľmi rýchlo. Ak zbadá vevericu, vystrelí cez rušnú ulicu bez ohľadu na dopravu. Takže základný výcvik poslušnosti po ktorom bude váš pes sedieť keď mu poviete a príde keď ho zavoláte je nutnosťou. Celkovo sa však bude správať ako malý gentleman.

 
 
 

Pri Cairn-och, rovnako ako u ostatných terriérov, môže byť v kruhu pri výcviku poslušnosti problém. Terriéry nie sú ľahké plemeno na učenie poslušnosti, pretože ich inteligencia a nezávislý duch môžu raz za čas spôsobiť že sa viac snažia ako je po nich požadované. Uvidíte Zlatých retrívrov, Pudlov a Border Collie vo výcviku poslušnosti pretože sú to plemená  s ktorými sa ľahšie pracuje. Nielen, že sú inteligentné, ale čo je dôležitejšie, sú ochotné  potešiť  svojho pána. Terriér ľahko odpúta svoju pozornosť a je stále zaneprázdnený, ale je to veľmi inteligentný pes, psovod sa často naučí pokore, zatiaľ čo pes sa učí jeho povely.  Cairn je rýchly, pozorný a inteligentný pes a páčilo by sa mu byť rovný svojmu majiteľovi.

 
 

Ak plánujete stať sa majiteľom Cairn teriéra, mali by ste si byť vedomý toho, že ide o plemeno, ktoré bude vyžadovať určitú špecializovanú úpravu. Starostlivosť o srsť bude rozsiahlejšia než u psa s hladkou srsťou, ale zasa oveľa menej práce, ako pri škótskom alebo Bedlington teriérovi.

Zdravotné aspekty
Cairn terriéry sú veľmi zdravé psy, tak ako väčšina terriérov. A keď sa vyskytnú zdravotné problémy, tak také ako u vačšiny plemien psov, u Cairn terriérov sú však väčšinou výnimkou. Potencionálny nový majiteľ by si mal byť vedomý týchto problémov. Nezabudnite si kúpiť  šteňa od spoľahlivého chovateľa a spýtajte sa chovateľa na prípadné zdravotné problémy v  rodovej línii šteňaťa. Oplatí sa spýtať sa pred tým, ako sa citovo naviažete na Vaše roztomilé Cairnie šteniatko.

(článok napísaný podľa knihy Cairn Terrier, By Robert Jamieson) 

xxx meme sexy glamorous hot girl.